DSC03581 (1)

Masáž je vynikající prostředek k odstranění bolesti, navození dobré nálady, pohody, povzbuzení energie a zotavení svalstva. Osvěžuje tělo i mysl a lze si tak díky ní nejen efektivně odpočinout, ale také dosáhnout o poznání vyšší výkonnosti během dne.

Při masáži jsou vyvolávány psychické i fyzické změny, kterými je navozen pocit souznění těla a mysli. Masáž se ve většině případů používá jako prostředek fyzické a duševní relaxace, kdy dochází k uvolnění ztuhlých svalů a kloubů, zlepšení prokrvení, a tím i látkové výměny, která napomáhá lepšímu a rychlejšímu průběhu léčby míst, na nichž je masáž aplikována.

Ostrá, rychlá a někdy i mírně bolestivá masáž bývá používána jen v ojedinělých případech, např. u sportovců těsně před výkonem, kdy slouží k povzbuzení a zvýšení citlivosti.

Velmi významné také bývá následné ovlivnění centrálního nervového systému a dokonce i jednotlivých orgánů uvnitř těla přes reflexní oblouky a energetické dráhy (meridiány). Pokud mají být splněny tyto cíle, musí být masáž prováděna bez větších bolestí a násilí. Jinak dochází k reflexnímu stažení svalů, jako odezvy na bolest a výsledek je přesně opačný než bychom v tomto případě očekávali.

Masáž je zároveň považována za vynikající léčebný postup, vhodný nejen jako prostředek v boji proti stresu a napětí, ale také proti vznikajícím traumatům a nemocem.